Parapety kamienne i z konglomeratu. Cz. 2: Pielęgnacja, konserwacja

Kwestię doboru parapetów można rozpatrywać wraz z omawianymi w poprzednim artykule wytycznymi, lub wziąć pod uwagę kolejne, które również mają znaczenie w codziennym użytkowaniu.
O parapetach z konglomeratu wewnątrz budynku
Z parapetami wewnętrznymi wiąże się mniejsze oddziaływanie szkodliwych czynników, ponieważ powierzchnie te przy zamkniętych oknach nie są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Do wnętrz można zatem montować parapety z konglomeratu, ponieważ tak samo jak tafle kamienne, są one wygodne do czyszczenia oraz pielęgnacji.
MASZ JAKIEŚ PYTANIA?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
Wysokiej klasy konglomerat marmurowy, granitowy lub kwarcowo-granitowy jest wolny od mikroubytków, ma całkowicie spójną strukturę, a tym samym jego pielęgnacja ograniczać się może do:
- codziennego przetarcia wilgotną ścierką,
- okresowego użycia delikatnych preparatów czyszczących,
- zastosowania preparatów nabłyszczających w uzasadnionych okolicznościach.
Pod tym kątem można postawić znak równości między kamieniem a konglomeratem, pod warunkiem, że Twoje parapety zostały wykonane przez solidnego kamieniarza i spełniają normy jakościowe.
Przewaga parapetów kamiennych na zewnątrz
W parapetach z konglomeratu trwały kontakt z wodą, na przykład podczas intensywnych opadów deszczu może wpływać na szybkie powstawanie smug oraz zacieków, dlatego kwestie utrzymania czystości w przypadku parapetów zewnętrznych powinny iść w parze z konserwacją.
- PARAPETY KAMIENNE – nawet na zewnątrz impregnacja nie jest konieczna. Odpowiedni poziom nachylenia od elewacji budynku sprawi, że wody opadowe oraz z topniejącego śniegu będą spływać swobodnie, nie tworząc kałuż na powierzchni parapetu. To zasługa niskiej nasiąkliwości na poziomie około 0,3% (zależnie od rodzaju kamienia).
- PARAPETY Z KONGLOMERATU – w tym przypadku wartość określająca poziom nasiąkliwości może być podobna przy wysokiej klasy konglomeratach (na przykład konglomeraty marmurowe gruboziarniste: około 0,33%), natomiast zawsze potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie powierzchni przed wilgocią. Starannie wykonana impregnacja zabezpieczy parapet przed wchłanianiem nadmiaru wody, a deszcz nie pozostawi smug.
Do impregnowania powierzchni przystosowanych jest wiele specjalistycznych preparatów, spośród których najlepiej wybierać płynne, bezbarwne, bezwonne lub o delikatnych zapachu, ponieważ takie zawierają zazwyczaj niewiele składników chemicznych.
Przeczytaj także: Parapety kamienne i z konglomeratu. Cz. 1: Walory użytkowe

Wydajność środków do konserwacji powierzchni kamiennych
Czynności związane z konserwacją parapetów to wspomniane wyżej impregnowanie, ale również zabezpieczanie przed działaniem innych niekorzystnych czynników. Warstwa ochronna wytwarzana przez innowacyjne preparaty, będzie odpowiednia zarówno do powierzchni kamiennych, jak też do parapetów z konglomeratu, a efekty jej aplikacji z pewnością docenisz, wiedząc, że:
- nie powstaje żadna widoczna, matowa powłoka,
- parapety odzyskują delikatny blask,
- powierzchnie są bezpieczne dla żywności.
Uniwersalność poszczególnych preparatów sprawia, że są one odpowiednie zarówno do granitowych posadzek, jak też do innych powierzchni kamiennych i kamieniopochodnych. O szczegóły możesz zapytać kamieniarza podczas zamawiania danej usługi.
Od preparatów z konglomeratu po kamienne – dobrze mieć wybór
Bogata gama ofertowa zakładów kamieniarskich sprawia, że możesz dostosować kształt oraz kolor parapetów do charakteru wnętrz lub do indywidualnych upodobań. W założonym przez Ciebie budżecie znajdziemy optymalne rozwiązania, proponując solidne parapety. Z konglomeratu czy z kamienia – pomożemy podjąć decyzję.
Gotowe parapety z konglomeratu lub realizacje na zamówienie. Przekonaj się już dziś, że warto zaufać fachowcom. Zadzwoń do Zakładu Kamieniarskiego Rzeszów lub napisz do nas.