logo kamieniarz Rzeszów

Odwiedź nas

Rzeszów

Godziny otwarcia

Pon - sob 8:00 – 18:00

Niedz – nieczynne

Zadzwoń

logo kamieniarz Rzeszów

Zadzwoń

Parapety kamienne i z konglomeratu. Cz. 2: Pielęgnacja, konserwacja

Kwestię doboru parapetów można rozpatrywać wraz z omawianymi w poprzednim artykule wytycznymi, lub wziąć pod uwagę kolejne, które również mają znaczenie w codziennym użytkowaniu.

O parapetach z konglomeratu wewnątrz budynku

Z parapetami wewnętrznymi wiąże się mniejsze oddziaływanie szkodliwych czynników, ponieważ powierzchnie te przy zamkniętych oknach nie są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Do wnętrz można zatem montować parapety z konglomeratu, ponieważ tak samo jak tafle kamienne, są one wygodne do czyszczenia oraz pielęgnacji.

MASZ JAKIEŚ PYTANIA?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Wysokiej klasy konglomerat marmurowy, granitowy lub kwarcowo-granitowy jest wolny od mikroubytków, ma całkowicie spójną strukturę, a tym samym jego pielęgnacja ograniczać się może do:

  • codziennego przetarcia wilgotną ścierką,
  • okresowego użycia delikatnych preparatów czyszczących,
  • zastosowania preparatów nabłyszczających w uzasadnionych okolicznościach.

Pod tym kątem można postawić znak równości między kamieniem a konglomeratem, pod warunkiem, że Twoje parapety zostały wykonane przez solidnego kamieniarza i spełniają normy jakościowe.

Przewaga parapetów kamiennych na zewnątrz

W parapetach z konglomeratu trwały kontakt z wodą, na przykład podczas intensywnych opadów deszczu może wpływać na szybkie powstawanie smug oraz zacieków, dlatego kwestie utrzymania czystości w przypadku parapetów zewnętrznych powinny iść w parze z konserwacją.

  1. PARAPETY KAMIENNE – nawet na zewnątrz impregnacja nie jest konieczna. Odpowiedni poziom nachylenia od elewacji budynku sprawi, że wody opadowe oraz z topniejącego śniegu będą spływać swobodnie, nie tworząc kałuż na powierzchni parapetu. To zasługa niskiej nasiąkliwości na poziomie około 0,3% (zależnie od rodzaju kamienia).
  2. PARAPETY Z KONGLOMERATU – w tym przypadku wartość określająca poziom nasiąkliwości może być podobna przy wysokiej klasy konglomeratach (na przykład konglomeraty marmurowe gruboziarniste: około 0,33%), natomiast zawsze potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie powierzchni przed wilgocią. Starannie wykonana impregnacja zabezpieczy parapet przed wchłanianiem nadmiaru wody, a deszcz nie pozostawi smug.

Do impregnowania powierzchni przystosowanych jest wiele specjalistycznych preparatów, spośród których najlepiej wybierać płynne, bezbarwne, bezwonne lub o delikatnych zapachu, ponieważ takie zawierają zazwyczaj niewiele składników chemicznych.

Przeczytaj także: Parapety kamienne i z konglomeratu. Cz. 1: Walory użytkowe

Parapety z konglomeratu Rzeszów

Wydajność środków do konserwacji powierzchni kamiennych

Czynności związane z konserwacją parapetów to wspomniane wyżej impregnowanie, ale również zabezpieczanie przed działaniem innych niekorzystnych czynników. Warstwa ochronna wytwarzana przez innowacyjne preparaty, będzie odpowiednia zarówno do powierzchni kamiennych, jak też do parapetów z konglomeratu, a efekty jej aplikacji z pewnością docenisz, wiedząc, że:

  • nie powstaje żadna widoczna, matowa powłoka,
  • parapety odzyskują delikatny blask,
  • powierzchnie są bezpieczne dla żywności.

Uniwersalność poszczególnych preparatów sprawia, że są one odpowiednie zarówno do granitowych posadzek, jak też do innych powierzchni kamiennych i kamieniopochodnych. O szczegóły możesz zapytać kamieniarza podczas zamawiania danej usługi.

Od preparatów z konglomeratu po kamienne – dobrze mieć wybór

Bogata gama ofertowa zakładów kamieniarskich sprawia, że możesz dostosować kształt oraz kolor parapetów do charakteru wnętrz lub do indywidualnych upodobań. W założonym przez Ciebie budżecie znajdziemy optymalne rozwiązania, proponując solidne parapety. Z konglomeratu czy z kamienia – pomożemy podjąć decyzję.

Gotowe parapety z konglomeratu lub realizacje na zamówienie. Przekonaj się już dziś, że warto zaufać fachowcom. Zadzwoń do Zakładu Kamieniarskiego Rzeszów lub napisz do nas.