Tak rozpoznasz solidny zakład kamieniarski – 3 ważne wytyczne
O wartości usług zakładu kamieniarskiego świadczą nie tylko kompetencje jego załogi, ale także cechy związane ze sposobem traktowania surowców. Solidny kamieniarz, mając do swojej dyspozycji cenne zasoby mineralne, na przykład granit, z którego powstaną stopnie schodów granitowych, umiejętnie dba o to, aby etapy pośrednie wpływały korzystnie na rezultat końcowy.
Jak to się odbywa w zakładzie kamieniarskim
Optymalne właściwości kamieni, które w finalnej formie przyjmują postać pomników i nagrobków lub tworzą wyposażenie domów, na przykład jako blaty granitowe lub schody granitowe, można zachować poprzez stworzenie korzystnych warunków w zakładzie kamieniarskim. Odpowiednio przygotowane pomieszczenia, sprzęt i pojazdy stanowią niezbędne ogniwa tej procedury.
1. BEZPIECZNY SPOSÓB SKŁADOWANIA
Zanim kamień przybierze swoją ostateczną formę, jest on przechowywany i wymaga optymalnych warunków. Podstawą jest zatem wystarczająco przestronne pomieszczenie, przyjazne pod kątem przechowywaniu kamienia. W halach magazynowych w zakładzie kamieniarskim:
- panuje optymalna temperatura i wilgotność powietrza,
- kamień nie jest narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych,
- płyty ustawiane są na równym podłożu, zabezpieczane są ich rogi,
- dodatkowe zabezpieczenie stanowią drewniane podkładki.
MASZ JAKIEŚ PYTANIA?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
Co więcej, ważne jest odpowiednie uporządkowanie surowca:
- ustawienie płyt na zasadzie segregacji według typów i wymiarów,
- ustawienie płyt prostokątnych na dłuższym boku,
- składowanie płyt powierzchniami obrobionymi do siebie.
O kamieniarzu dobrze świadczy również regularne kontrolowanie warunków panujących w halach.
2. SPRZĘT UŻYTKOWANY W ZAKŁADZIE KAMIENIARSKIM
Biorąc pod uwagę wartość kamienia oraz koszty wykonania poszczególnych realizacji, surowiec ten należy traktować z należytą starannością także podczas obróbki. Niezbędne są zatem odpowiednie narzędzia i maszyny:
- o standardowym napędzie elektrycznym, na przykład kątówki,
- bazujące na technologii laserowej oraz komputerowym sterowaniu,
- obsługiwane ręczne.
Ważne, aby podczas prac w zakładzie kamieniarskim nie uszkodzić powierzchni surowca, zminimalizować ilość odpadu i nadać formom odpowiedni wygląd. Podstawą jest zatem nowoczesny park maszynowy, gotowy na tworzenie w nim tak prostych elementów, jak i konstrukcji bardziej zaawansowanych, na przykład schody granitowe.
Przeczytaj także: Parapety kamienne i z konglomeratu. Cz. 2: Pielęgnacja, konserwacja
3. TRANSPORT Z ZAKŁADU KAMIENIARSKIEGO
Obok samego surowca, odpowiedniej staranności wymagają również gotowe konstrukcje. Ich przewożenie stanowi istotną część całej logistyki, aby przed montażem nie doszło do uszkodzeń powierzchni lub pojedynczych elementów. Wprawdzie z zakładu kamieniarskiego zawsze wyjeżdżają nagrobki, blaty, czy parapety najwyższej jakości, natomiast zawsze są one:
- przewożone w dogodnych warunkach, pojazdami do tego przeznaczonymi,
- w odpowiedniej temperaturze, bez ryzyka przegrzania lub przemoczenia,
- ustabilizowane i zabezpieczone na najdłuższą nawet podróż.
Ważnym wyposażeniem jest również sprzęt, który ułatwia załadunek i rozładunek poszczególnych elementów: specjalne dźwigi, wózki widłowe i inne.
Doświadczenie zakładu kamieniarskiego w praktyce
Praktyki stosowane w naszym zakładzie kamieniarskim w Rzeszowie sprawiają, że jesteśmy chętnie wybierani również do realizacji na terenie całego kraju. W zawodzie kamieniarza to jedna z najwyższych form uznania i zawsze stosujemy powyższe wytyczne.
Wybierz zakład kamieniarski z tradycjami . Zadzwoń do nas, umówi się na spotkanie w dni powszednie lub w sobotę