Zleć kamieniarzowi wykonanie schodów granitowych. Część 1.

W tym i kolejnym artykule przedstawimy korzyści współpracy z kamieniarzem podczas realizacji związanych ze schodami granitowymi. W zakładzie kamieniarskim możesz zlecić całość prac, aby cieszyć się z efektu w postaci solidnie wykonanej kamiennej konstrukcji. Może to być opcja idealna dla Ciebie.
Istotne ustalenia z kamieniarzem przed rozpoczęciem działań
Granit jako kamień słusznie ceniony jest za niezwykłą wytrzymałość, a w postaci schodów granitowych również może być uznawany za wzór trwałości.
MASZ JAKIEŚ PYTANIA?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
Działania kamieniarza będą zatem uwiecznione w zamówionych przez Ciebie schodach. Etapy współpracy można podzielić na część przed montażem i sam montaż oraz działania towarzyszące. W fazie ustaleń mają znaczenie przede wszystkim:
- docelowe miejsce montażu schodów – tak jak w przypadku każdej innej konstrukcji, schody granitowe dzielą się na wewnętrzne i zewnętrze; na tym opierają się dalsze uzgodnienia i działania zakładu kamieniarskiego;
- projekt schodów – wewnątrz budynków mogą to być schody jednobiegowe, dwubiegowe lub trójbiegowe (bieg oznacza ciąg stopni w jednej linii prostej), a także wachlarzowe oraz kręcone; na zewnątrz znacznie rzadziej występują dwie ostatnie wersje;
- dobór kamienia – sam granit ma wiele odmian zależnie od tego, jakie minerały przeważają w jego strukturze; kamień pomagamy dobrać pod kątem:
- ubarwienia – pełna gama barw to zasługa współpracy z solidnymi dystrybutorami; inaczej niż w przypadku konglomeratu nie można tutaj wprowadzać zmian, lecz granit występuje w ubarwieniu od jasnego beżu po niemal całkowitą czerń,
- przeżyleń – charakterystyczne, jednokolorowe lub wielobarwne żyłki stanowią stały element płyt granitowych; na Twoje życzenie dobierzemy taką partię kamienia, w której gęstość, grubość lub kolor żyłek będą współgrać z wystrojem wnętrza,
- wykonanie schodów – proces obróbki granitu wymaga precyzji oraz zaangażowania, a także pracy na solidnym sprzęcie; wtedy gotowe pojedyncze stopnie lub cała konstrukcja samonośna będą gotowe do montażu;
- przygotowanie wnętrz/elewacji – czyste, suche, zaimpregnowane powierzchnie to niezbędne minimum przed zamontowaniem schodów; kamieniarz przed rozpoczęciem prac poinformuje Cię o tym i wykona lub zleci niezbędne działania.
Od momentu poczynienia pierwszych ustaleń do zakończenia prac w zakładzie kamieniarskim, możesz zapytać o postęp prac. Znakiem rozpoznawczym solidnych kamieniarzy jest terminowość.
Zakup granitu powierz specjalistom
Aby schody granitowe wyglądały wyjątkowo, konieczne jest korzystanie z surowców o wiadomym źródle pochodzenia. Koszt takiej inwestycji jest wprawdzie wyższy, lecz rezultaty – zawsze na korzyść prawdziwych schodów granitowych. Nie sposób ocenić potężną bryłę, w jakiej często oferowany jest granit, natomiast z pomocą przychodzą odgórne wytyczne, którymi określona powinna być każda partia kamienia trafiającego do sprzedaży.
Przeczytaj także: Wnętrza z pomysłem – poznaj zalety kamienia dekoracyjnego

1. KLASA GRANITU
- Klasa I – materiał jednolity, zachowujący jednolitość uziarnienia. Ilość przebarwień nie może przekraczać 10% całej powierzchni bloku.
- Klasa II – uziarnienie zmienne, dodatkowo możliwe wtrącenia innych minerałów, lecz w ilości nieprzekraczającej 4 sztuk/m2.
- Klasa B – skupienia minerałów o innej barwie powyżej 4 sztuk/m2, dodatkowo dopuszczalne ciemniejsze smugi oraz uziarnienie zmieniające wygląd powierzchni.
- Klasa M – główne defekty jak w klasie B, a poza nimi możliwość występowania smug barwy rudej, oraz przebarwień w postaci rudej skorupy od szkodliwego działania wody.
2. ZGODNOŚĆ Z POLSKIMI NORMAMI
Odgórnie ustalone normy mają znaczenie również w przypadku zakładów kamieniarskich i oceniają zgodność danego surowca lub tworzywa z minimalnymi wymogami. Polski Komitet Normalizacyjny to państwowa jednostka, której regulacje są obowiązujące w ramach danej normy. Tutaj jest to PN-EN 12057:2005, która:
- wyszczególnia podział płyt kamiennych na odpowiednie do zastosowań wewnątrz i na zewnątrz,
- określa zmiany wytrzymałości na zginanie przy użytkowaniu w określonych warunkach,
- określa liczbę cykli bezusterkowego prognozowanego użytkowania poszczególnych kamiennych powierzchni (na przykład do momentu pojawienia się szczelin).
W naszym zakładzie kamieniarskim korzystamy wyłącznie z surowców bezpiecznych, trwałych, o parametrach zgodnych z obowiązującymi regulacjami.
Praca kamieniarza przy montażu schodów
Czynności montażowe kamieniarza to kolejny etap prac i o tym przeczytasz w kolejnym artykule o schodach granitowych. Zachęcamy do lektury.
Zadzwoń do nas w poszukiwaniu schodów wysokiej jakości. Tworzymy z naszych projektów, realizujemy indywidualne zamówienia.