logo kamieniarz Rzeszów

Odwiedź nas

Rzeszów

Godziny otwarcia

Pon - sob 8:00 – 18:00

Niedz – nieczynne

Zadzwoń

logo kamieniarz Rzeszów

Zadzwoń

Zleć kamieniarzowi wykonanie schodów granitowych. Część 1.

W tym i kolejnym artykule przedstawimy korzyści współpracy z kamieniarzem podczas realizacji związanych ze schodami granitowymi. W zakładzie kamieniarskim możesz zlecić całość prac, aby cieszyć się z efektu w postaci solidnie wykonanej kamiennej konstrukcji. Może to być opcja idealna dla Ciebie.

Istotne ustalenia z kamieniarzem przed rozpoczęciem działań

Granit jako kamień słusznie ceniony jest za niezwykłą wytrzymałość, a w postaci schodów granitowych również może być uznawany za wzór trwałości.

MASZ JAKIEŚ PYTANIA?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Działania kamieniarza będą zatem uwiecznione w zamówionych przez Ciebie schodach. Etapy współpracy można podzielić na część przed montażem i sam montaż oraz działania towarzyszące. W fazie ustaleń mają znaczenie przede wszystkim:

 • docelowe miejsce montażu schodów – tak jak w przypadku każdej innej konstrukcji, schody granitowe dzielą się na wewnętrzne i zewnętrze; na tym opierają się dalsze uzgodnienia i działania zakładu kamieniarskiego;
 • projekt schodów – wewnątrz budynków mogą to być schody jednobiegowe, dwubiegowe lub trójbiegowe (bieg oznacza ciąg stopni w jednej linii prostej), a także wachlarzowe oraz kręcone; na zewnątrz znacznie rzadziej występują dwie ostatnie wersje;
 • dobór kamienia – sam granit ma wiele odmian zależnie od tego, jakie minerały przeważają w jego strukturze; kamień pomagamy dobrać pod kątem:
  • ubarwienia – pełna gama barw to zasługa współpracy z solidnymi dystrybutorami; inaczej niż w przypadku konglomeratu nie można tutaj wprowadzać zmian, lecz granit występuje w ubarwieniu od jasnego beżu po niemal całkowitą czerń,
  • przeżyleń – charakterystyczne, jednokolorowe lub wielobarwne żyłki stanowią stały element płyt granitowych; na Twoje życzenie dobierzemy taką partię kamienia, w której gęstość, grubość lub kolor żyłek będą współgrać z wystrojem wnętrza,
 • wykonanie schodów – proces obróbki granitu wymaga precyzji oraz zaangażowania, a także pracy na solidnym sprzęcie; wtedy gotowe pojedyncze stopnie lub cała konstrukcja samonośna będą gotowe do montażu;
 • przygotowanie wnętrz/elewacji – czyste, suche, zaimpregnowane powierzchnie to niezbędne minimum przed zamontowaniem schodów; kamieniarz przed rozpoczęciem prac poinformuje Cię o tym i wykona lub zleci niezbędne działania.

Od momentu poczynienia pierwszych ustaleń do zakończenia prac w zakładzie kamieniarskim, możesz zapytać o postęp prac. Znakiem rozpoznawczym solidnych kamieniarzy jest terminowość.

Zakup granitu powierz specjalistom

Aby schody granitowe wyglądały wyjątkowo, konieczne jest korzystanie z surowców o wiadomym źródle pochodzenia. Koszt takiej inwestycji jest wprawdzie wyższy, lecz rezultaty – zawsze na korzyść prawdziwych schodów granitowych. Nie sposób ocenić potężną bryłę, w jakiej często oferowany jest granit, natomiast z pomocą przychodzą odgórne wytyczne, którymi określona powinna być każda partia kamienia trafiającego do sprzedaży.

Przeczytaj także: Wnętrza z pomysłem – poznaj zalety kamienia dekoracyjnego

Schody granitowe wewnętrzne Rzeszów

1. KLASA GRANITU

 • Klasa I – materiał jednolity, zachowujący jednolitość uziarnienia. Ilość przebarwień nie może przekraczać 10% całej powierzchni bloku.
 • Klasa II – uziarnienie zmienne, dodatkowo możliwe wtrącenia innych minerałów, lecz w ilości nieprzekraczającej 4 sztuk/m2.
 • Klasa B – skupienia minerałów o innej barwie powyżej 4 sztuk/m2, dodatkowo dopuszczalne ciemniejsze smugi oraz uziarnienie zmieniające wygląd powierzchni.
 • Klasa M – główne defekty jak w klasie B, a poza nimi możliwość występowania smug barwy rudej, oraz przebarwień w postaci rudej skorupy od szkodliwego działania wody.

2. ZGODNOŚĆ Z POLSKIMI NORMAMI

Odgórnie ustalone normy mają znaczenie również w przypadku zakładów kamieniarskich i oceniają zgodność danego surowca lub tworzywa z minimalnymi wymogami. Polski Komitet Normalizacyjny to państwowa jednostka, której regulacje są obowiązujące w ramach danej normy. Tutaj jest to PN-EN 12057:2005, która:

 • wyszczególnia podział płyt kamiennych na odpowiednie do zastosowań wewnątrz i na zewnątrz,
 • określa zmiany wytrzymałości na zginanie przy użytkowaniu w określonych warunkach,
 • określa liczbę cykli bezusterkowego prognozowanego użytkowania poszczególnych kamiennych powierzchni (na przykład do momentu pojawienia się szczelin).

W naszym zakładzie kamieniarskim korzystamy wyłącznie z surowców bezpiecznych, trwałych, o parametrach zgodnych z obowiązującymi regulacjami.

Praca kamieniarza przy montażu schodów

Czynności montażowe kamieniarza to kolejny etap prac i o tym przeczytasz w kolejnym artykule o schodach granitowych. Zachęcamy do lektury.

Zadzwoń do nas w poszukiwaniu schodów wysokiej jakości. Tworzymy z naszych projektów, realizujemy indywidualne zamówienia.