logo kamieniarz Rzeszów

Odwiedź nas

Rzeszów

Godziny otwarcia

Pon - sob 8:00 – 18:00

Niedz – nieczynne

Zadzwoń

logo kamieniarz Rzeszów

Zadzwoń

5 faktów na temat jakości i trwałości pomników

Aby pomnik przetrwał lata na cmentarzu, trzeba zwrócić uwagę na wiele szczegółów, począwszy od doboru surowca. Znaczna część działań odbędzie się w ramach usług kamieniarskich, natomiast o gotowe pomniki należy dbać samodzielnie. Przemyślane działania to klucz do pozytywnych efektów.

1. Jakość pomników zależy od jakości surowca

Tak jak w przypadku wielu surowców naturalnych, tak również w przypadku kamienia stosowanego do tworzenia pomników i nagrobków (granit, piaskowiec, marmur) znaczenie ma sposób jego wydobycia oraz ostrożność przy prowadzeniu tych prac. Do tworzenia wszelkich pomników zaopatrujemy się w kamień najwyższej klasy – droższy, lecz wart swojej ceny.

2. Warto wiedzieć z czego wykonany jest pomnik

Profesjonalne usługi kamieniarskie są alternatywą dla gotowych pomników, sprowadzanych z innych krajów. Współpracując z kamieniarzem wiesz o każdym etapie prowadzonych prac, masz wgląd w te działania, możesz zapytać o źródło pozyskiwania kamienia, który został przez Ciebie wybrany do tworzenia nagrobków.

3. Należy wstrzymać się z natychmiastowym montażem

Przez około 6 miesięcy od momentu usypania grobu ziemia będzie miała w tym miejscu tendencję do zapadania. Należy przyjąć taki okres karencji i na ten czas nie planować stawiania nagrobków w żadnej formie, czy to płyt nagrobnych, czy pomników. Ocenę gotowości gruntu warto powierzyć kamieniarzowi, który wykonuje Twoją realizację.

MASZ JAKIEŚ PYTANIA?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

4. Montaż należy zlecić profesjonalistom

Wykwalifikowana kadra pracownicza odpowiednio przygotuje grunt pod montaż, bezpiecznie dostarczy wszystkie elementy konstrukcyjne, użyje odpowiednich maszyn i narzędzi zależnie od okoliczności. Tak osadzone pomniki odporne są na działanie silnych podmuchów wiatru, przetrwają długie lata przy braku innych szkodliwych czynników.

5. Trwałość pomników przedłużają solidne preparaty

Do regularnej pielęgnacji i usuwania typowych zabrudzeń na pomnikach (kurz, zaschnięte krople deszczu), wystarczą zwykłe delikatne detergenty, natomiast przy większych i trwalszych możesz sięgnąć po specjalistyczną chemię kamieniarska, która delikatnie rozpuszcza plamy, pozostawiając warstwę impregnacyjną w stanie nienaruszonym.

Przeczytaj także: Co warto sprawdzić w nagrobkach przed i po montażu

Nagrobki i pomniki Rzeszów

Potencjał w solidnie wykonanych pomnikach

Obróbka kamienia jest zadaniem wymagającym, a stopień zaawansowania wzrasta proporcjonalnie do twardości tego surowca. Niezależnie jednak, czy mamy do czynienia z najtwardszym granitem, czy z nieco mniej twardym marmurem, umiejętnie wykonujemy powierzone nam zadania.

W kwestii pomników oraz innych elementów montowanych docelowo na cmentarzu, należy uwzględnić także umiejscowienie danego nagrobka. Jeżeli jego miejsce będzie blisko drzew liściastych, warto wybierać spośród nagrobków w ciemnych kolorze, ponieważ spadające liście, rozmokłe pod wpływem wilgoci, mogą trwale odbarwiać jasną powierzchnię granitu, marmuru, czy piaskowca. W ramach korzystania z usług kamieniarskich możesz zapytać i o takie detale.

Gdy zwykłe czyszczenie pomników nie wystarczy

Powierzchnia pomników kamiennych powinna być wolna od trwałych zabrudzeń, aby kamień jako surowiec naturalny, mógł „oddychać”, czyli odparowywać nadmiar wody i składników z deszczu lub z podciągania kapilarnego (od gruntu). Do najbardziej radykalnych metod należy szlifowanie pomnika, a następnie polerowanie przetartych miejsc. Kamień jest w rezultacie bezpieczny nawet po usunięciu najbardziej uporczywych zabrudzeń i plam. Oczywiście takie prace należy zlecić specjalistom w ramach usług kamieniarskich.

Wiedza o pomnikach przystępna i potrzebna

Zamiast korzystania z przypadkowo wyszukanych źródeł informacji, o tworzenie, montaż i pielęgnację pomników zapytaj profesjonalistów. Zmieniają się kanony wzornictwa oraz technologie, natomiast niezmienna w fachowych usługach kamieniarskich jest rozległa wiedza, która pomaga z powodzeniem realizować oczekiwania Klientów.