logo kamieniarz Rzeszów

Odwiedź nas

Rzeszów

Godziny otwarcia

Pon - sob 8:00 – 18:00

Niedz – nieczynne

Zadzwoń

logo kamieniarz Rzeszów

Zadzwoń

Blaty kuchenne twarde jak skała – potęga granitu w kuchni

Mimo obecności tańszych odpowiedników, popularność granitowych blatów kuchennych utrzymuje się w realizowanych przez nas zleceniach na stale wysokim poziomie. Wynika to z unikalnych właściwości granitu, który wykazuje niezwykłą odporność na działanie wszelkich czynników, jakie dla innych surowców i tworzyw okazałyby się niszczące.

Unikalne cechy granitowych blatów kuchennych

Kamień słusznie kojarzy się z niezwykłą trwałością, natomiast zależnie od gatunku kamienia trwałość ta może być niewystarczająca w poszczególnych sytuacjach. Takie zależności można przedstawić na przykładzie blatów kuchennych z granitu, który stawiany jest słusznie za wzór wytrzymałości, również w codziennej pracy kamieniarza.

SZYBCIEJ STĘPISZ NÓŻ NIŻ GRANIT

Na blacie kamiennym wykonanym z granitu można kroić, ale nie warto. Blat nie dozna żadnego uszczerbku, natomiast nóż trzeba będzie ponownie naostrzyć. Krystaliczna struktura granitowych blatów to powierzchnia nie do zarysowania podczas normalnego krojenia.

MASZ JAKIEŚ PYTANIA?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

GORĄCY GARNEK MOŻESZ POSTAWIĆ BEZPOŚREDNIO NA BLAT

Ta właściwość wynika ze sposobu formowania się granitu w środowisku naturalnym. Jest to skała magmowa – przed ostatecznym uformowaniem uległa krystalizacji magmy lub lawy w temperaturze 650 do ok. 1250 °C. Takim blatom kuchennym trudno zatem zaszkodzić.

GRANITOWY BLAT KUCHENNY NIE REAGUJE NA KWASY

Kontakt standardowego blatu kuchennego z kwasem zawartym w occie, czy nawet w ketchupie, może spowodować trwałe odbarwienia. W przypadku granitu wystarczy zetrzeć substancję i wytrzeć powierzchnię na sucho, aby zapobiec trwałym odbarwieniom.

Blat kuchenny, który pozostanie funkcjonalny przez lata

Jeżeli zastanawiasz się, czy możliwe jest zniszczenie lub trwałe uszkodzenie blatu kuchennego z granitu, odpowiedź będzie zależna od celowości działań. Granit:

  • wysokiej klasy,
  • bez uszkodzeń,
  • bez wypaczeń,

jest tak trwały, że jedynie celowe uderzenie ciężkim narzędziem lub przedmiotem może spowodować ukruszenie albo pęknięcie.

Podczas codziennego, standardowego użytkowania nie powinno zatem dojść do sytuacji, w której potrzebna będzie naprawa lub wymiana blatu. Zwłaszcza blaty oferowane przez solidny zakład kamieniarski są gwarancją trwałości. Co ważne, uszkodzony blat można naprawić bez demontażu całości za pomocą granitowego pyłu z mieszanką epoksydową. Zająć się tym może odpowiednio przeszkolony kamieniarz.

Przeczytaj także: Co warto sprawdzić w nagrobkach przed i po montażu

Blaty granitowe w nowoczesnej kuchni Rzeszów

Selekcja granitu na blaty kuchenne – kwestie logistyczne

Zanim rozpoczniemy tworzenie danych blatów kuchennych, dbamy o dobór surowca najwyższej jakości. Znając właściwości granitu można bezbłędnie ocenić jego stan już podczas wstępnych oględzin, aby wybrać do zakładu kamieniarskiego materiał o najkorzystniejszych właściwościach użytkowych.

Odpowiednie parametry sprawią, że nawet najbardziej radykalna obróbka mechaniczna nie będzie stanowiła zagrożenia dla ciągłości struktury granitu.

Rozwiązanie bezkompromisowe w dziedzinie blatów kuchennych

Blaty kuchenne wykonane z granitu nigdy nie będą poddane tam ekstremalnym czynnikom, jak warunki podczas tworzenia się skał magmowym, lecz również w kuchni występują sytuacje podwyższonego ryzyka (na przykład upadek ciężkiej szklanki na powierzchnię blatu, czy rozlanie gorącego oleju). Warto mieć wtedy pewność, że Twój blat kuchenny sam w sobie stanowi odpowiednią barierę.

Dowiedz się więcej o blatach kuchennych i zamów najlepszy dla siebie. Chętnie znajdziemy czas, aby odpowiedzieć na Twoje pytania.