logo kamieniarz Rzeszów

Odwiedź nas

Rzeszów

Godziny otwarcia

Pon - sob 8:00 – 18:00

Niedz – nieczynne

Zadzwoń

logo kamieniarz Rzeszów

Zadzwoń

Nietypowe pomniki na wieczną pamiątkę

Poza zleceniami na pomniki w mniejszym lub większym stopniu nawiązujące do kamieniarskich standardów, z taką samą przyjemnością i zaangażowaniem wykonujemy również zlecenia nietypowe, odbiegające od znanych kanonów. Kamieniarstwo może wyrażać się w sztuce, która stanowić będzie dopełnienie całości, bez efektu przesytu podkreśli charakter nagrobka.

Rzeźby na pomnikach – piękno wykute w kamieniu

Najmniej skomplikowana w obróbce jest mączka marmuru Carrara, która po zastosowaniu specjalnych żywic syntetycznych oraz spoiwa nabiera odpowiedniej gęstości, a po zastygnięciu twardnieje. Upodobnia się w ten sposób do kamienia, natomiast jest znacznie łatwiejsza w obróbce manualnej.

MASZ JAKIEŚ PYTANIA?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Granit, marmur i piaskowiec to kamienie w formie niezmienionej, dlatego ich obróbka do postaci pomników jest znacznie bardziej wymagająca i czasochłonna, lecz daje efekt w postaci szlachetnego blasku ostatecznej formy. Z odpowiednio dobranego kamienia można wykonać między innymi:

  • rzeźby jako całość, na przykład postać anioła do umieszczenia na nagrobku lub odrębnej konstrukcji,
  • tablicę nagrobną z wyrzeźbionymi elementami; tutaj poza motywem anioła często rzeźbione są drzewa, krzyże, kwiaty róży,
  • płaskorzeźbę określonego projektu poprzez jego piaskowanie lub frezowanie na tablicy nagrobnej albo na płycie nagrobka.

Zdecydowanie najbardziej zaawansowaną formą jest CAŁA POSTAĆ (na przykład wspomniany wyżej anioł), ponieważ w tym przypadku kamieniarz wykonuje każdy etap pracy od podstaw. Poza klasycznym dłutem używa też różnego rodzaju frezarek i wierteł, lecz cały czas operuje nimi manualnie.

Nieco inaczej wygląda kwestia RZEŹBIENIA TABLIC – tutaj z pomocą przychodzi nam technologia, między innymi frezarki CNC. Specjalistyczne oprogramowanie, umiejętne ustawienie parametrów oraz precyzyjnie dobrane charakteru frezowania to sposób na perfekcję wyżłobienia liter, cyfr i obrazów.

Witraże na pomnikach, czyli estetyka koloru

Tak jak różne są barwy kamienia stosowanego do tworzenia pomników, tak również elementy dodatkowe mogą w niekrzykliwy sposób mienić się kolorami. Dosyć nowym trendem w kamieniarstwie odnośnie tworzenia nagrobków, jest dopełnianie ich witrażami. Współpraca z pracownią witrażu pozwala nam realizować takie zlecenia niemal bez ograniczeń, ponieważ tak ważny aspekt powierzamy artystom.

Gotowe witraże wprawiane są zazwyczaj w nagrobki dziecięce, natomiast odpowiednio przygotowany wzór będzie wyglądać nobliwie na pomniku osoby dorosłej. Efekt gry światła na takich szklanych dodatkach sprawia, że nagrobek staje się wyjątkowy. Dbamy o to, aby wzory witraży różniły się między sobą.

Przeczytaj także: 5 faktów na temat jakości i trwałości pomników

Pomniki i nagrobki Rzeszów

Nowe oblicze szkła w wersji monochromatycznej lub barwionej

Inaczej niż na witrażach, potencjał szkła artystycznego może stanowić całość konstrukcji tablicy nagrobnej. Wystarczy stonowany, prosty kształt całości, minimalna ilość informacji, aby stworzyć estetyczną całość dla uczczenia pamięci bliskich.

Taką szklaną taflę montujemy zazwyczaj na standardowym, kamiennym nagrobku, natomiast ostateczny sposób posadowienia płyt na pomnikach można ustalić indywidualnie i zrealizować, jeżeli będzie to sposób bezpieczny dla samego szkła oraz dla całej konstrukcji nagrobka. Kamieniarstwo współgra ze szkłem artystyczny, które jest:

  • odpowiednio masywne,
  • odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • opcjonalnie barwione w masie lub na powierzchni.

Kompozycja szkła i kamienia często jest takim połączeniem, którego szukają nasi Klienci, nie mając jeszcze podjętej decyzji, który nagrobek chcieliby wybrać.

Wiedza o pomnikach i kamieniarstwie – podstawa dobrej współpracy

Prowadząc zakład kamieniarski w Rzeszowie realizujemy zlecenia również w innych miastach, ponieważ znaczna część Klientów zgłasza się do nas z polecenia. Pomniki z rysem artystycznym to również nasza domena, a doświadczenie i zdolności artystyczne umiejętnie łączymy z nowoczesną technologią.

Wiele pomników do wyboru oraz zamówienia indywidualne. Skontaktuj się z nami, przedstawimy Ci wszystkie możliwe rozwiązania