logo kamieniarz Rzeszów

Odwiedź nas

Rzeszów

Godziny otwarcia

Pon - sob 8:00 – 18:00

Niedz – nieczynne

Zadzwoń

logo kamieniarz Rzeszów

Zadzwoń

Parapety kamienne i z konglomeratu. Cz. 1: Walory użytkowe

Dwa najbliższe artykuły na naszym blogu przeznaczymy na szersze omówienie tematyki parapetów i porównamy te kamienne z odpowiednikami z konglomeratu. Mając pełniejszy obraz zalet obu opcji bez trudu wybierzesz jedną w zależności od tego, jakimi wytycznymi będziesz się kierować.

Funkcjonalność parapetów w codziennym użytkowaniu

Głównym zadaniem parapetów jest zabezpieczanie wnęki okiennej przed uszkodzeniami oraz niwelowanie mostków termicznych na styku ściany i stolarki okiennej. W zasadzie trudno wyobrazić sobie okna bez obecności parapetu, ponieważ takie rozwiązania architektoniczne nie są praktykowane. Opcjonalnie w przypadku parapetów wewnętrznych:

 • całość parapetu stanowi jedynie niewielka, wąska powierzchnia, która minimalnie wystaje poza obrys okna lub ściany,
 • w miejsce parapetów montowane są blaty kuchenne, które poza pierwotną rolą, dodatkowo usprawniają pracę w kuchni, zwłaszcza, gdy:
  • mają odpowiednią szerokość, ułatwiającą na przykład rozpakowanie zakupów,
  • są przystosowane pod zlewozmywak,
  • tworzą zabudowę zmywarki, piekarnika, pralki.
MASZ JAKIEŚ PYTANIA?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

W innych pomieszczeniach mamy zazwyczaj do czynienia z tradycyjnymi parapetami, lecz do wyboru jest obecnie znacznie więcej opcji pod kątem materiału wykonania. Mocną konkurencję kamienia stanowią parapety z konglomeratu.

Gęstość i odporność na ściskanie

Już same parametry mówią o właściwościach poszczególnych parapetów, natomiast pomiędzy parapetami z konglomeratu a kamiennymi jest niewielka różnica. W praktyce oba materiały wykazują się optymalną wytrzymałością, z tym, że:

 • konglomerat zapewnia powtarzalność próby, ponieważ wytwarzany jest w procesach technologicznych,
 • twardość kamienia jest zmienna zależnie od jego gatunku (granit, marmur, piaskowiec) oraz o miejsca wydobycia.

Im większa gęstość danego materiału, tym mniejsze ryzyko uszkodzeń oraz zarysowań. Wartości te wynoszą odpowiednio:

 • dla granitu – od 2,65 do 2,75 g/cm³,
 • dla marmuru – od 2,67 do 2,70 g/cm³,
 • dla piaskowca – od 2,59 do 2,71 g/cm³,
 • dla konglomeratu – od 2,40 do 2,55 g/cm³.

Zdecydowanie zatem granit jest faworytem, chociaż ma mocną konkurencję w postaci konglomeratów, ponieważ ich struktura bazuje przede wszystkim na kruszywie skał. Często 95% objętości danej płyty stanowią surowce mineralne, a jedynie 5% specjalna żywica, która wzmacnia całość i dodaje trwałości.

Przeczytaj także: Nietypowe pomniki na wieczną pamiątkę

Parapety granitowe wewnętrzne Rzeszów

Walory estetyczne parapetów kamiennych i konglomeratowych

Kamień charakteryzuje się naturalnym użyleniem i całkowicie naturalną barwą. Jest zatem niepowtarzalny, a ponieważ występuje w wielu wersjach kolorystycznych od białej poprzez różnobarwne po głęboką czerń, sprawdza się w aranżacjach retro, klasycznych oraz nowoczesnych.

Nie zawsze jednak parapety kamienne lub tworzone na wzór kamiennych są zgodne z gustem Klientów. Dla zwolenników powierzchni:

 • całkowicie gładkich,
 • jednolitych,
 • monochromatycznych

konglomerat będzie idealnym rozwiązaniem, ponieważ poza szeroką gamą kolorystyczną (w tym połączenia barw), jest on tworzony również w wersjach jednobarwnych, na przykład białej, szarej, czy beżowej, bez jakichkolwiek wybarwień i żyłek.

Parapety z konglomeratu, podobnie jak blaty kuchenne, tworzone są na specjalne zamówienie również w wersjach bardziej awangardowych, na przykład z niewielką domieszką mieniących się drobinek. Możliwość decydowania o wyglądzie konglomeratu na etapie jego tworzenia to cecha, z którą nie sposób dyskutować, a tym samym plus dla tego tworzywa.

Wiedza o parapetach wewnętrznych i zewnętrznych

Aby parapety spełniały swoją rolę ważny jest ich umiejętny montaż oraz ewentualna impregnacja. Tylko przy odpowiednich działaniach możesz liczyć na swobodę użytkowania.

Parapetami z konglomeratu i kamiennymi można uzupełnić wszystkie wnęki okienne, a także zamontować je na zewnątrz. Jak korzystne są te rozwiązania, gdy przyjdzie czas porządków – przeczytasz w kolejnym w wpisie.

To idealne miejsce, aby przeczytać o parapetach i poradzić się fachowców. Zadzwoń do nas lub napisz – pomożemy Ci dokonać wyboru.